Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

ODPOWIEDZ

Co sądzisz o grze?

10. Idealna pod każdym względem
0
Brak głosów
9. Prawie doskonała
0
Brak głosów
8. Świetna z małymi niedociągnięciami
2
33%
7. Dobra, ale czegoś jej brakuje
3
50%
6. Mogłaby być troszkę lepsza
1
17%
5. Niczym specjalnym się nie wyróżnia
0
Brak głosów
4. Więcej wad niż zalet
0
Brak głosów
3. Mogło być jeszcze gorzej
0
Brak głosów
2. Kiepska, to mało powiedziane
0
Brak głosów
1. Szkoda pieniędzy i zachodu
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 6

Awatar użytkownika
Urszula
Administrator
Posty: 10856
Rejestracja: 31 grudnia 2011, 12:05
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 135 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 139 razy
Płeć:

Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

Post autor: Urszula » 09 listopada 2013, 10:55

Obrazek

Mile widziane uzasadnienie oceny.

Awatar użytkownika
jarecki83
Publicysta
Posty: 806
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, 01:47
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 11 razy
Płeć:

Re: Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

Post autor: jarecki83 » 15 kwietnia 2014, 04:06

Ostatni epizod to niestety wielki zawód. Gameplay jest kompletnie liniowy i po prostu robimy wszystko po kolei bez żadnego wysiłku intelektualnego, odkrywając beztrosko wszystkie fakty. Całość podana jak na tacy, niczego nie trzeba się domyślać. Co do zagadek, to trafiłem na jedną, która była jakimś wyzwaniem, ale przez 90% czasu wszystko idzie jak po maśle. Wyjątkiem jest jeszcze końcówka, z kilkoma czasówkami i jedynie słusznym jednym wyborem wśród wielu dostępnych akcji, gdzie zginąłem chyba kilkanaście razy...

Niestety zabrakło w tej części elementu zaskoczenia, zwrotów akcji i emocji, którymi naładowane były poprzednie odcinki. Przez większość czasu wysłuchujemy tłumaczenia motywów, usprawiedliwiania się, wyjaśnień itd. Końcówka była dość przeciętna, zabrakło tutaj tego efektu "wow" jakim kończył się każdy wcześniejszy epizod. Także muzyka jest tym razem słaba, a dubbing głównego czarnego charakteru w najważniejszych momentach zawodzi.

Całość kończy się niestety dość przeciętnie. Sam odcinek oceniam na 6/10, a jeśli wziąć pod uwagę wszystkie epizody jako jedną całość to daję 7/10. Myślę, że dla fanów Still Life i Gray Matter, czy w ogóle gier kryminalnych, to tak czy inaczej pozycja obowiązkowa. Warto zagrać dla wielu mocnych momentów, dla emocji jakie gra przekazuje. Poza tym myślę, że pod względem grafiki i gameplayu jest to dość oryginalny tytuł. Wykorzystywanie wizji może być ciekawe, wiele postaci zapada w pamięć, muzyka w trzecim akcie to cudo, także dubbing w niektórych momentach wypada nieźle... Cognition to jednak taka mieszanka większości dobrych, a czasem nawet genialnych rozwiązań, z niewielką, ale znaczącą częścią totalnej amatorszczyzny. Tytuł trochę kontrowersyjny, ale na pewno warty uwagi.

qwerty
Publicysta
Posty: 1194
Rejestracja: 28 lutego 2012, 15:45
Otrzymał(a) podziękowania: 9 razy
Płeć:

Re: Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

Post autor: qwerty » 17 sierpnia 2014, 16:38

Tym razem będzie w punktach (ograniczę się do wad):
- więcej oglądania niż grania
- krótka (3h)
- strasznie liniowa
- niewykorzystany potencjał nowej mechaniki "przekonywania innych osób do swoich racji" (tylko dwie opcje do wyboru, same skrajności, zbyt oczywiste, zbyt naciągane)
Spoiler:
Ocena za odcinek: 7/10
Ocena za sezon: 8+/10
Na tapecie:
Przygodówka: Space Bar / Professor Leyton and the Diabolical Box (NDS)
RPG: Final Fantasy (PSP)
Taktyczna: Front Mission (SNES)
Survival Horror: Silent Hill
FPS: Half-Life 2: Episode 2
Akcja: Little Nightmares: Secrets of the Maw
Logiczna: Babel Tower

Awatar użytkownika
Sally Sparrow
Poszukiwacz Przygód
Posty: 215
Rejestracja: 30 lipca 2014, 23:48
Ukończone gry przygodowe - link do tematu: http://forum.przygodomania.pl/viewtopic ... 751#p57751
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 1 raz

Re: Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

Post autor: Sally Sparrow » 18 kwietnia 2017, 11:25

Pisanie recenzji każdego epizodu w osobnych wątkach wydaje mi się nieco dziwne, więc moją ocenę całości gry zostawiam tutaj.

Pierwsze 2 epizody naprawdę świetne, trzymające w napięciu. Niezłe zagadki, choć niezbyt trudne. Dobra oprawa muzyczna. Jeśli chodzi o grafikę, to nie do końca moje klimaty. Ta grafika 3D nie wygląda najlepiej, a co do malowanych cut-scenek/teł, są dosyć nierówne. Raz nie da się oderwać od nich oczu (patrz: cmentarz Mount Auburn), raz coś zgrzyta (patrz: gubiące się proporcje postaci). Niestety, w epizodach 3 i 4 sypie się logika scenariusza. Głównie mam tu na myśli postępowanie bohaterów. Ciężko o imersję, gdy psychologia postaci jest co najmniej dziwna.
Spoiler:
Gra wystartowała bardzo dobrze, ale w połowie zaczęła zawodzić (wysoko postawione) oczekiwania.

7/10

Awatar użytkownika
DirkPitt1
Publicysta
Posty: 454
Rejestracja: 08 lipca 2015, 13:42
Podziękował(a): 9 razy
Otrzymał(a) podziękowania: 35 razy
Płeć:

Re: Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

Post autor: DirkPitt1 » 02 stycznia 2018, 14:05

Nie będę się rozdrabniał i ocenię tu całość gry. Przede wszystkim z gry zapada w pamięć fabuła, która trzyma w napięciu i ma liczne zwroty akcji. Postacie też należą do ciekawych i łatwo zapamietywalnych. Co prawda nie zawsze zachowują się całkowicie logicznie, ale w granicach wiarygodności. Przykładem jest tu Cordelia, która zamiast po prostu podejść do Eriki i zagadać wymyśliła sobie jakiś pokręcony plan (choć powiedzmy, że da się to wytłumaczyć jej przeżyciami) W ogóle polubiłem tę postać i liczyłem na trochę inny finał
Spoiler:
Graficznie gra może się podobać, lub nie, zależnie od preferencji. Animacje, zwłaszcza w pierwszym epizodzie robią kiepskie wrażenie. Za to muzyka jest bardzo dobra i przyjemnie się jej słucha.

Zagadki są w większości interesujące. Podoba mi się też, że autorzy nie poprzestali na prostym zaglądaniu w przeszłość i z każdym epizodem wprowadzali nowe mechaniki związane z mocami Eriki i później Cordelii, dzięki czemu używanie "Mocy" się nie nudziło. Lekko zmarnowanym pomysłem jest zdobywanie zaufania. Może gdyby zostało wprowadzone na samym początku i działało przez wszystkie epizody, mając realny wpływ choćby tylko na finał, sprawdziłoby się dużo lepiej.

Całości wystawiam 8.

Plusy:
Różne sposoby używania mocy
Zagadki
Interesująca fabuła

Minusy
Taka sobie grafika i animacja
Liniowy ostatni epizod
- Bruno, ty chyba masz paranoję.
- Paranoja jest wtedy, gdy nikt nie chce cię zabić. -BS3

Awatar użytkownika
PawelJasiak
Przyjaciel forum
Posty: 516
Rejestracja: 10 kwietnia 2016, 18:58
Podziękował(a): 1 raz
Otrzymał(a) podziękowania: 2 razy
Płeć:

Re: Cognition episode 4: the cain killer - ocena użytkownika

Post autor: PawelJasiak » 15 lutego 2018, 21:50

Cała gra zasługuje w moim odczuciu na 8. W wątkach dotyczących poszczególnych odcinków wypisałem mankamenty, jakie mnie uderzyły przy graniu w poszczególne epizody, teraz czas na ocenę tej gry jako całości (czyli w sumie tak, jak się powinno ją ocenić).

Największym plusem produkcji jest fabuła - zbrodnie są nieszablonowe, musimy faktycznie w ciekawy sposób wykorzystywać moce głównej bohaterki do rozprawienia się z adwersarzami. Jest też kilka bardzo pomysłowych zagadek. Jeżeli chodzi o grafikę, to bardzo podobały mi się komiksowe wstawki, ogólnie lubię ten styl rysowania, chociaż jest w niej kilka niedociągnieć i kilka razy postacie odznaczają się "uśmiechem glasgow" z powodu rozłażących się tekstur na twarzach. Czasem jest aż nazbyt liniowo, czasem gra daje nam niepotrzebny pozór wyboru - tylko po to, żeby nam uświadomić, że i tak jest tylko jedna słuszna opcja. Jeżeli chodzi akurat o epizod 4 to zdenerowowała mnie akcja na początku w magazynie - mogliby podkreślić gdzie dziewczyna pokazuje oczami albo czy pokazuje palcem między oczy czy na lewe/prawe. Takto wyszła i tak zgadywanka mimo że zrozumiałem zamysł twórców na rozwiązanie tej "zagadki". Niemnej jednak jest to produkcja dość nieszablonowa i zdecydowanie warto w nią zagrać :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Cognition episode 4: the cain killer”