Valiant hearts: the Great War

Producent: Ubisoft Montpellier Studios
Wydawca: Ubisoft
Polski wydawca: Ubisoft
Data premiery: 25 czerwca 2014
Data premiery w Polsce: 25 czerwca 2014
Polska wersja: napisy
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 12+
Rodzaj gry: historyczna / akcja


Zasoby:      

Przygodowa gra akcji z francuskiego studia Ubisoft Montpellier. Zadebiutowała w wersji cyfrowej na kilka platform: PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, a w późniejszym czasie także na iPhone, iPada i Androida.

Valiant Hearts: The Great War to gra przygodowa z rysunkową oprawą graficzną. Pięciu bohaterów – pięć ludzkich losów i ich wierny pies. Pomóż im przetrwać wojnę, a młodemu, niemieckiemu żołnierzowi pomóż znaleźć miłość.

Animowana przygoda w konwencji komiksu: od zielonych lasów Francji po mroczne okopy i ośnieżone pola ziemi niczyjej. Przeżyj wzruszającą historię przedstawioną w wyjątkowym stylu graficznym.

Połączenie przygody, akcji i łamigłówek: pomóż bohaterom przetrwać wojnę, rozwiązując łamigłówki i przemykając się za linię wroga. Daj się wciągnąć tej poruszającej, ale miejscami komicznej przygodzie.

Śledź losy Dzielnych Serc: bohaterowie zagubieni pośród okopów, których losy łączą się w trakcie gry.

… i ich wiernego towarzysza: korzystaj z psiego węchu, wysyłaj psa pod zasiekami, rozwiązuj łamigłówki, unikaj wrogów. Polegaj na nim – ten pies to twój najlepszy przyjaciel.

Przeżyj pierwszą wojnę światową: w trakcie gry odwiedzisz takie historyczne miejsca jak Remis i Montfaucon, zobaczysz też wielkie bitwy frontu zachodniego, między innymi bitwę nad Marną i bitwę nad Sommą.

Gra na silniku UbiArt: Valiant Hearts wykorzystuje do maksimum silnik UbiArt, wcielając w życie jego motto: „Ożywić sztukę”.

Grupa doświadczonych twórców studia Ubisoft Montpellier: za grę odpowiedzialna jest mała, lecz utalentowana grupa, w skład której wchodzą reżyserowie dźwięku i oprawy graficznej takich gier, jak Beyond Good & Evil i Peter Jackson’s King Kong oraz twórcy poziomów gier Rayman Origins i Rayman Legends. (źródło: Steam)

Cechy gry:

 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • wielowątkowa fabuła inspirowana historią I wojny światowej, wykorzystująca autentyczne listy frontowych żołnierzy
 • komiksowa grafika 2D na silniku UbiArt Framework
 • rozgrywka będąca połączeniem elementów zręcznościowo-czasowych, skradanek i mini-gier oraz łamigłówek ekwipunkowo-logicznych i eksploracji
 • sterowanie czwórką bohaterów oraz ich czworonożnym towarzyszem Waltem
 • bohaterowie mogą zginąć
 • automatyczny zapis gry

Minimalne wymagania sprzętowe (PC):

 • Windows XP SP3/ Vista SP2/ Windows 7 SP1/ Windows 8 ( 32/ 64bit)
 • procesor Intel Pentium IV 630 3.0 GHz lub AMD Athlon64 3000+  1.8 GHz
 • 2 GB pamięci RAM
 • karta graficzna 512 MB (nVidia GeForce 8800 GT lub AMD Radeon HD2900 XT)
 • 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Vampyre story, A

Producent: Autumn Moon Entertainment
Wydawca: Crimson Cow
Polski wydawca: Cenega Poland
Data premiery: 17 listopada 2008
Data premiery w Polsce: 27 lutego 2009
Polska wersja: napisy
Nośnik: 1 DVD
Ograniczenie wiekowe: 12+
Rodzaj gry: horror komediowy


Zasoby:        

Wideoanaliza gry

A Vampyre Story to klasyczna gra przygodowa typu point & click stworzona według projektu Williama Tillera. Gra ukazała się na Windowsa i Macintosha.

Jest rok 1895, młoda francuska gwiazda operowa – Mona, staje się obiektem obsesji obłąkanego, cierpiącego na kompleks Edypa wampira Szprytka von Kiefera. Ów zakochany odmieniec próbuje zwabić wybrankę swojego serca do odległego zamczyska przeróżnymi podarunkami i sztuczkami. Mona jednak nie jest zainteresowana. Niestety, chwila nieuwagi wpędza dziewczynę w niezłe tarapaty! Zdesperowany Von Kiefer porywa śpiewaczkę do swojego zamku i zamienia ją w wampira! Mona, marząc o karierze słynnej śpiewaczki, postanawia uciec z zamku, wrócić do Paryża i zrealizować swoje plany. Uciekając przez Draxsylwanię, spotyka jej dziwacznych mieszkańców i doświadcza nie mniej dziwacznych perypetii, które uczą ją akceptować jej nową, wampirzą postać, a nawet wykorzystywać związane z tym możliwości. W drodze towarzyszy jej nietoperz, Froderyk. (źródło: cenega.pl)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • klasyczna, komiksowa gra stworzona przez Billa Tillera
 • ponad 30 ręcznie malowanych lokacji 2D przetworzonych za pomocą multiplanowej kamery 3D
 • ponad 25 interaktywnych postaci

Minimalne wymagania sprzętowe i problemy techniczne:

 • Windows XP / Vista
 • Pentium4 1.6 GHz (Athlon XP1600+) z 512 MB pamięci RAM
 • karta graficzna z 256 MB pamięci i karta dźwiękowa zgodne z DirectX 9.0
 • napęd DVD-ROM 2
 • 3 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Reedycja w serii Premierowa Okazja (19 listopada 2009, Cenega) oraz z czasopismem  CD-Action 7 / 2011.

Vasilis

Producent: Marginal act
Wydawca: Marginal act
Polski wydawca: brak
Data premiery: 15 kwietnia 2019
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: horror / polityczna


Zasoby:    

Projekt ukraińskiego studia Marginal act. Gra zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej na Windowsa. Wkrótce po premierze pojawiła się również w wersji Mac OS X.

Miasto zdominowane przez rebeliantów to nie miejsce, w którym chciałbyś się znaleźć, zwłaszcza gdy jesteś starszą kobietą, której mąż zaginął. A jednak jest to wyzwanie, z którym przyjdzie się zmierzyć tym, którzy zagrają w Vasilis.

Tytułowa postać straciła męża gdzieś w „centrum buntującego się miasta”, opuszczonego przez rząd i „zdominowanego przez lokalnych robotników i studentów”. Niestety, odnalezienie mężczyzny, gdy trwają ciągłe zamieszki, a „prawie codziennie coś się pali lub ktoś umiera”, okaże się niełatwym zadaniem. Aby odnieść sukces, Vasilis musi przedostać się przez pogrążone w chaosie ulice.

Już to samo w sobie brzmi jak niezwykła przesłanka dla gry przygodowej. Całość podlana jest oryginalnym, ręcznie rysowanym stylem graficznym, prezentowanym w surowej, czarno-białe estetyce. Gra jest w zasadzie side-scrollerem, a komendy wydaje się klawiaturą.

Cechy gry:

 • sterowanie – klawiatura
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • ręcznie rysowana, czarno-biała grafika – pokaz slajdów

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7,8,10
 • Procesor: 2 GHz
 • Pamięć: 2000 MB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GT 610 / Intel (R) HD Graphics 5300
 • DirectX: Wersja 10
 • Miejsce na dysku: 1900 MB dostępnej przestrzeni

Veligrad: Fos-Zoe-Nika

Producent: open mind
Wydawca: Památník Velké Moravy / Slovácké muzeum
Polski wydawca: brak
Data premiery: 05 kwietnia 2013
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: 1 DVD
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: historyczna / edukacyjna


Zasoby:   

Więcej informacji

Popularyzująca historię Państwa Wielkomorawskiego gra, stworzona przez czeskie studio Open Mind Moving Image Company w związku z 1150 rocznicą przybycia na Morawy Cyryla i Metodego. Program jest rozprowadzany przez wydawcę wraz z publikacją, upamiętniającą to wydarzenie, zatytułowaną Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Gra tylko w czeskiej wersji językowej.

Gracz wciela się w rolę studentki archeologii Sáry i mnicha Nauma. Zadaniem Sáry, jak każdego prawdziwego naukowca, będzie zbadanie stanowiska archeologicznego Uherské Hradiště – Sady Špitálky. Jednocześnie na Wyżynie Sadskiej toczyć się będzie historia mnicha Nauma. Przeżyjemy z nim ważne wielkomorawskie wydarzenia historyczne, jak przybycie misjonarzy czy bunt Slavomírova. (źródło: www.slovackemuzeum.cz w tłumaczeniu kNOTa)

Cechy gry:

 • sterowanie za pomocą klawiatury – interfejs łączy jej użycie z myszką
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • trójwymiarowa grafika na silniku Unity 3D
 • fabuła rozgrywająca się na dwóch planach czasowych
 • rozgrywka polegająca na prowadzeniu rozmów, badaniu otoczenia, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek
 • walory edukacyjne – prezentacja metod pracy współczesnych archeologów i muzealników, a przed wszystkim realiów życia i wydarzeń historycznych z IX wieku

Violett

Producent: Forever Entertainment S. A.
Wydawca: Forever Entertainment S. A.
Polski wydawca: Forever Entertainment S. A.
Data premiery: 13 grudnia 2013
Data premiery w Polsce: 13 grudnia 2013
Polska wersja: napisy
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: fantastyka


Zasoby:       

Gra przygodowa z gdyńskigo studia Forever Entertainment, przygotowana na systemy Windows, Mac i Linux. Zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej na platformie Steam w kilku wersjach językowych. Kilka dni po premierze ukazała się również w wersji na Apple iOS oraz Androida. Od 2014 dostępna na Windows Phone, a od 26 października 2017 na Nintendo Switch.

Violett zmusi Twoje szare komórki do nie lada wysiłku i wciąg­nie Cię bez reszty! Akcja roz­grywa się w niesamow­itym świecie pełnym cudów, dziwactw i rzeczy wykracza­ją­cych poza wyobraźnię.

Zbun­towana nas­to­latka o wdz­ięcznym imie­niu Vio­lett, zostaje wyr­wana z objęć cywiliza­cji i zmus­zona przez swoich rodz­iców do przeprowadzki na wieś. Przyzwycza­jona do życia w mieś­cie, nie jest zbyt zad­owolona z perspektywy pobytu na kom­plet­nym odludziu, z dala od przy­jaciół i rozry­wek. Już wyobraża sobie siedze­nie całymi dni­ami w pokoju i zasypianie z nudów. Jed­nak nie wie, że już niedługo zdarzy jej się przygoda życia.

Gdy siedzi na łóżku w swoim nowym pokoju, zauważa błysk światła z mysiej dzi­ury. Podchodzi zaciekaw­iona, sięga do norki i nagle zna­j­duje się w zupełnie innym miejscu: zna­jomym, choć odległym i pięknym, ale niebezpiecznym. W miejscu, gdzie rop­uchy śpiewa­jące operowe arie nikogo nie dzi­wią, gdzie kras­nale ogrodowe to wysłan­nicy z innego wymi­aru, a dar telekinezy nie wzbudza ani podziwu, ani zaz­drości. I tylko spryt i szczęś­cie poz­woli Violett wyr­wać się z tego dzi­wacznego świata i wró­cić do rodziców.

Łam sobie głowę nad wieloma zawiłymi zagadkami. Uży­waj mocy telekinezy, aby manip­u­lować przed­mio­tami na odległość i wybrnąć z opałów. Pokonaj złą Pajęczycę, która chce Cię zła­pać i zro­bić z Ciebie nowe tro­feum w swojej kolekcji. Zwiedzaj piękny i zwar­i­owany świat inspirowany Alicją w Krainie Czarów i dziełami Dale’go. Daj się ponieść fan­tasty­cznej muzyce towarzyszącej Ci na każdym kroku. (źródło: oficjalna strona gry)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • fabuła inspirowana Alicją w Krainie Czarów
 • stylizowana grafika z ręcznie rysowanymi, dwuwymiarowymi tłami i trójwymiarowymi postaciami
 • rozgrywka polegająca na badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek logicznych, w których gracz wykorzystuje prawa fizyki i zdolności paranormalne bohaterów

Minimalne wymagania sprzętowe (wersja PC):

 • Windows 7
 • procesor Dual Core 2.0 GHz  (Intel lub AMD)
 • 2 GB pamięci RAM
 • karta graficzna 512 MB
 • 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Void and meddler

Producent: NO cvt / BlackMuffin
Wydawca: Mi-Clos Studio
Polski wydawca: brak
Data premiery: 28 października 2015
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: cyberpunk


Zasoby:    

Przygodówka z francuskiego studia NO cvt. Jej prototyp został przygotowany na pokaz Point and Click Jam w 2014 roku (dostępna tutaj). Wersja komercyjna gry zadebiutowała pierwszym epizodem w wersji cyfrowej po francusku i angielsku, między innymi na Steamie. Całość produkcji zakłada trzy odcinki, które maja zostać zrealizowane do końca 2016 roku. Gra przygotowana na Windowsa i Mac OS X.

Akcja gry toczy się w wielkim mieście z przyszłości. Jego mieszkańcy dzięki specjalnym preparatom mogą przejmować cudze wspomnienia i zapomnieć o swojej niechcianej tożsamości. Bohaterka gry, młoda dziewczyna o imieniu Flyn, ma dosyć takiego życia i postanawia odzyskać własne ja.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • grafika na silniku Unity, stylizowana na pixel art
 • nieliniowa fabuła o mrocznym i surrealistycznym klimacie, inspirowana kulturą lat osiemdziesiątych XX wieku
Minimalne wymagania sprzętowe:
 • Windows 7/8/10
 • procesor Dual Core 2Ghz i 2 GB pamięci RAM
 • DirectX 9.0c
 • 600 MB dostępnej przestrzeni na dysku twardym

Voodoo kid

Producent: Infogrames Europe SA
Wydawca: Infogrames Europe SA
Polski wydawca: brak
Data premiery: 1997
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: 1 CD
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: fantasy


Zasoby: