Obcy: izolacja

Producent: Creative Assembly
Wydawca: SEGA
Polski wydawca: Cenega
Data premiery: 07 października 2014
Data premiery w Polsce: 07 pażdziernika 2014
Polska wersja: napisy
Nośnik: DVD
Ograniczenie wiekowe: 18+
Rodzaj gry: fantastyka naukowa / survival horror


Zasoby:     

Alien : Isolation to wyprodukowany w Wielkiej Brytanii survival horror, którego fabuła nawiązuje do filmu Obcy: Ósmy pasażer Nostromo. Jego bohaterką jest córka Ellen Ripley, która próbuje po latach odkryć, co się stało z jej matką. W Obcym: Izolacji przede wszystkim unikamy konfrontacji z przeciwnikiem. Na świat patrzymy oczami bohatera (FPP). Gra przygotowana na kilka platform: PC, XBox 360, XBox One, PlayStation 3, PlayStation 4. Od 5 grudnia 2019 dostępna na Nintendo Switch.

Odkryj prawdziwe znaczenie strachu w Alien: Isolation, survival horrorze, którego akcja toczy się w atmosferze ciągłego strachu i śmiertelnego zagrożenia. Piętnaście lat po wydarzeniach z Obcego, córka Ellen Ripley, Amanda, toczy desperacką walkę o przetrwanie, z misją poznania prawdy o zniknięciu matki. Słaba i niegotowa, będzie zmuszona wyszukiwać zasoby, improwizować rozwiązania i używać swego sprytu, aby nie tylko odnieść sukces w swojej misji, ale po prostu pozostać przy życiu.

Kluczowe cechy:

 • Pokonaj ciągle obecne, śmiertelne zagrożenie – Doświadcz ustawicznego lęku, gdy Obcy wykorzystuje swoje zmysły, polując na ciebie i reagując na każdy twój ruch.
 • Improwizuj, by przetrwać – Włamuj się do systemu, przeszukuj otoczenie w poszukiwaniu kluczowych zasobów i twórz przedmioty pomocne w poradzeniu sobie z każdym problemem. Czy będziesz unikać przeciwników, rozpraszać ich uwagę, czy stawisz im czoła w otwartej walce?
 • Odkrywaj świat pełen tajemnic i zdrady – Zanurz się w szczegółowej scenerii Sewastopola, wycofanej z użycia stacji handlowej na obrzeżach kosmosu. Natknij się na niezwykle zróżnicowaną grupę mieszkańców w świecie naznaczonym strachem i nieufnością. (źródło: www.cenega.pl)

Obduction

Producent: Cyan Inc.
Wydawca: Cyan Inc.
Polski wydawca: Techland
Data premiery: 24 sierpnia 2016
Data premiery w Polsce: 24 sierpnia 2016
Polska wersja: napisy
Nośnik: wersja cyfrowa / DVD
Ograniczenie wiekowe: 7+
Rodzaj gry: fantastyka / eksploracja / logiczna


Zasoby:         

Let’s play

Nowa przygoda ze studia Cyan, autorów Mysta i Rivena. Gra zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej na Windowsa i Mac OS X. W Polsce ukazała się wersja pudełkowa od Techlandu (Windows). Od 29 sierpnia 2017 dostępna w wersji cyfrowej na PS4 (polskie napisy).

Pewnej pochmurnej nocy, podczas spaceru brzegiem jeziora, Twoją uwagę przyciąga niespodziewany grzmot. Z rozgwieżdżonego nieba spada osobliwy artefakt, który bez pytania o pozwolenie przenosi Cię do innego świata. Zostajesz wyrwany ze swojej przytulnej egzystencji, by trafić na obcą planetę. Obcą, ale z domkiem na prerii jak w Kansas i dziwnym opuszczonym miasteczkiem… no, prawie opuszczonym. Witaj w Hunrath!

Świat Obduction ujawni swoje sekrety, jeśli zbadasz go dogłębnie i przemyślisz swoje odkrycia. Jednak podziwiając piękne krajobrazy i badając tajemnicze otoczenie, pamiętaj, że podejmowane decyzje będą miały wymierne konsekwencje. Bo teraz to jest Twoja historia. (źródło: info wydawcy)

Cechy gry:

 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • trójwymiarowa grafika oparta na silniku Unreal Engine 4
 • rozgrywka polegająca głównie na eksploracji otoczenia i rozwiązywaniu zagadek, które umożliwiają odkrycie praw rządzących poznawanym światem i powrót do domu

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Windows 7 SP1 64 bit lub nowszy
 • procesor Intel i5-2500 lub odpowiednik
 • 8 GB pamięci RAM
 • karta graficzna GeForce 660 GTX 1GB / AM D 7700 1GB
 • 20 GB dostępnej przestrzeni na dysku twardym

Reedycja:  Dobra Gra Plus (16 listopada 2017, Techland).

Observer

Producent: Bloober Team SA
Wydawca: Aspyr Media
Polski wydawca: Techland
Data premiery: 15 sierpnia 2017
Data premiery w Polsce: 15 sierpnia 2017
Polska wersja: napisy
Nośnik: DVD / wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 16+
Rodzaj gry: cyberpunk / horror / detektywistyczna


Zasoby:      

Observer (>observer_) to horror z polskiego studia Bloober Team. Zadebiutował na Windowsa w wersji pudełkowej (polska premiera od Techlandu) i w dystrybucji cyfrowej (Steam). Od 16 sierpnia 2017 dostępny na  PS4 i Xbox One, a od 7 lutego 2019 na Nintendo Switch.

Jest rok 2084. Nazywasz się Daniel Lazarski. Należysz do elity. Jesteś jednym z detektywów neuronowych, zwanych Obserwatorami – należycie do zewnętrznie finansowanej jednostki policji, a wasza rola polega na hackowaniu i przejmowaniu umysłów przestępców. Tajemnicza wiadomość od twojego zaginionego syna, wysoko postawionego inżyniera zatrudnionego przez wszechwładną Chiron Corporation, okazuje się początkiem śledztwa, które wiedzie cię poprzez krakowskie slumsy klasy C. W celu odnalezienia wskazówek i tropów musisz hackować umysły przestępców i ich ofiar, a także przeżywać ich najmroczniejsze lęki. Jak daleko posuniesz się, aby odkryć prawdę?

Opracowany przez Bloober Team, zespół odpowiedzialny za Layers of Fear, >observer_ to cyberpunkowy horror zaprojektowany z myślą o dojrzałych odbiorcach. To, co ujrzysz, przerazi cię do głębi.

Cechy gry:

 • Sterowanie klawiaturą i gamepadem.
 • Widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP).
 • Wciągająca, mroczna i niepokojąca historia, inspirowana cyberpunkiem z lat 80-tych.
 • W postać tytułowego Observera wcielił się Rutger Hauer, ikona cyberpunku i gwiazda filmu Łowcy androidów
 • W grze występuje również Arkadiusz Jakubik jako Janusz Jurkowski. (źródło: info wydawcy)

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 i następne
 • Procesor: Intel Core i3 (3.4 GHz) / AMD A8-6700 (3.1 GHz)
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 660 / AMD R9 270
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 10 GB dostępnej przestrzeni

Odyseja: w poszukiwaniu Ulissesa

Producent: Cryo Interactive / In Utero
Wydawca: Dreamcatcher
Polski wydawca: CD Projekt
Data premiery: 18 października 2000
Data premiery w Polsce: 07 grudnia 2000
Polska wersja: pełna
Nośnik: 2 CD
Ograniczenie wiekowe: 3+
Rodzaj gry: fantastyka


Zasoby:       

Windowsowa przygodówka, powstała w ramach projektu Cryo Legend, zakładającego stworzenie czterech gier komputerowych, opartych na znanych utworach literackich. W ten sposób powstał Wehikuł czasu, dwie części Rycerzy króla Artura i Odyseja: W poszukiwaniu Ulissesa (Odyssey: The Search for Ulysses). W Odysei gracz wciela się w postać Heryseusza, przyjaciela Ulissesa.

Na prośbę Penelopy, która bezskutecznie wyczekuje jakichkolwiek wieści od Ulissesa, wyruszasz w podróż, której celem jest odnalezienie najlepszego przyjaciela z dzieciństwa. Wyjeżdżasz do Troi, gdzie Ulisses widziany był po raz ostatni. Tutaj zdobywasz szczątkowe informacje, z których zaczyna się wyłaniać obraz wydarzeń. Rozpoczynasz podróż po wyspach Morza Egejskiego, przeżywając najbardziej niesamowite przygody w mitycznym świecie antycznej Grecji, by ostatecznie trafić do krainy mroku. Będziesz musiał walczyć z przerażającymi bestiami, unikać podstępnych intryg bogów, oraz czyhających zewsząd pułapek. (źródło: informacja wydawcy)

Cechy gry:

 • sterowanie za pomocą klawiatury
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • fabuła inspirowana opowieścią Homera
 • rozgrywka polegająca głównie na rozmowach z postaciami, badaniu otoczenia, używaniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek
 • elementy zręcznościowe – możliwa śmierć bohatera
 • grafika na silniku Cryogen (dwuwymiarowe tła z trójwymiarowymi postaciami) w rozdzielczości od 640×480 do 1024×768 do wyboru
 • oprawa muzyczna – Gilles Sivilotto
 • profesjonalny dubbing – w polskiej wersji językowej Marian Kociniak jako Heryseusz; w roli drugoplanowej m.in. Borys Szyc

Wymagania sprzętowe:

 • Windows 95 / 98
 • Pentium II 266 Mhz z 64 MB pamięci RAM

Reedycja w serii Fajna Cena, 17 października 2001, CD Projekt.

Odysseus Kosmos and his Robot Quest

Producent: Pavel Kostin
Wydawca: HeroCraft
Polski wydawca: brak
Data premiery: 01 grudnia 2017
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: fantastyka naukowa / komedia


Zasoby:    

Przygodówka w starym stylu stworzona przez Rosjanina Pawła Kostina. Gra zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej na Windowsa pierwszym epizodem. Całość produkcji zakłada pięć rozdziałów – ostatni został zrealizowany 17 kwietnia 2019.

W grze wcielamy się w postać Odysseusa Kosmosa, inżyniera statku kosmicznego tkwiącego gdzieś w przestrzeni międzygwiezdnej. Jego zadaniem jest utrzymanie pojazdu na orbicie do powrotu reszty załogi, która jest zajęta eksploracją nowej planety. Czekając na koniec misji, Odysseus pewnie znudziłby się na śmierć, ale niespodziewanych atrakcji dostarcza mu pobliska czarna dziura, która grozi wessaniem rakiety w kosmiczną pustkę. Odysseus i Barton Quest, jego robot serwisowy, muszą temu zaradzić.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • zabawna fabuła
 • dwuwymiarowa grafika w stylu pixel art na silniku Unity
 • rozgrywka polegająca na badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 i następne
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Miejsce na dysku: 200 MB dostępnej przestrzeni

Odyssey: the story of science

Producent: The Young Socratics
Wydawca: The Young Socratics
Polski wydawca: brak
Data premiery: 19 kwietnia 2017
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 12+
Rodzaj gry: edukacyjna / logiczna


Zasoby:    

Mystopodobna przygodówka z kalifornijskiego studia The Young Socratics. Zadebiutowała trzema pierwszymi rozdziałami jako Odyssey: The Next Generation Science Game (23 lutego 2017 wczesny dostęp na Steamie). Całość produkcji składa się z sześciu rozdziałów i ma nowy podtytuł: The Story of Science. Gra przygotowana na Windowsa i Mac OS X.

W Odyssey gracz wciela się w rolę członka ekipy poszukującej trzynastoletniej Kai, jej brata i rodziców. Rodzina ukryła się na której z opustoszałych karaibskich wysepek przed piratami, którzy zamierzają zrabować archeologiczne artefakty wykopane przez ojca dziewczynki. Kierując się wskazówkami zostawionymi przez Kai, gracz musi ominąć zabezpieczenia stworzone przeciw piratom i dotrzeć do oczekującej na pomoc rodziny.

Cechy gry:

 • sterowanie za pomocą klawiatury
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • fabuła przybliżająca odkrycia matematyczne, fizyczne i astronomiczne, począwszy od starożytnej Grecji po Galileusza
 • trójwymiarowa realistyczna grafika (Unity)
 • rozgrywka polegająca na badaniu otoczenia, czytaniu dokumentów i rozwiązywaniu zagadek logicznych

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 64 bit
 • Procesor: Intel Core2 Duo lub odpowiednik AMD
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: Intel HD 4600 lub zintegrowana zgodna z DirectX 11
 • Miejsce na dysku: 1 GB dostępnej przestrzeni

Of light and darkness: the prophecy

Producent: Tribal Dreams
Wydawca: Interplay Entertainment Corp.
Polski wydawca: brak
Data premiery: 1998
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: 3 CD / wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 12+
Rodzaj gry: fantastyka naukowa / eksploracja / logiczna


Zasoby:    

Surrealistyczna przygodówka ze studia Tribal Dreams, będącego oddziałem amerykańskiego producenta i wydawcy Interplay Entertainment.  Gra zadebiutowała w wersji płytowej na Windowsa. Od 9 grudnia 2016 dostępna w dystrybucji cyfrowej (GOG, Steam).

Akcja gry rozpoczyna się współcześnie. Mike i Serin zwiedzają rezydencję, gdzie wisi niezwykły obraz. Po dotknięciu malowidła rodzeństwo zostaje przeniesione do XIX wieku. Tam Mike dowiaduje się, że raz na tysiąc lat otwiera się brama między znanym nam światem, a królestwem czasu, do którego wkracza człowiek uznany za wybrańca. Jeśli wybraniec pomyślnie wykona swoje zadania, uratuje ludzkość przed zagładą. By tego dokonać, gracz jako Mike musi rozprawić się z duszami kilku sławnych grzeszników.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • koncepcja graficzna – Gil Bruvel
 • rozgrywka skupiająca się na badaniu otoczenia, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek
 • losowe zmiany niektórych elementów rozgrywki – wiele zakończeń

Minimalne wymagania sprzętowe dla wersji cyfrowej:

 • System operacyjny: Windows: XP / Vista / 7 / 8 / 10
 • Procesor: 1.8 GHz
 • Pamięć: 512 MB RAM
 • Karta graficzna: 3D zgodna z  DirectX 7
 • Miejsce na dysku: 1 MB dostępnej przestrzeni

Office quest, The

Producent: 11Sheep
Wydawca: 11Sheep
Polski wydawca: brak
Data premiery: 19 kwietnia 2017
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 3+
Rodzaj gry: fantastyka / escape / komedia


Zasoby:  

Zabawna przygodówka ze studia 11 Sheep z Izraela. Gra zadebiutowała w wersji cyfrowej na urządzenia przenośne (pierwszy rozdział gry w wersji na Androida i Apple iOS jest udostępniany bezpłatnie). Od 25 maja 2018 dostępna na Windowsa, a od 17 stycznia 2019 na Nintendo Switch.

Guy jest jednym z wielu niemal anonimowych pracowników pewnego biura. Jak wszyscy wykonuje tę samą nudną pracę, nosi idiotyczny uniform i chodzi na ogłupiające spotkania. Jednak do czasu… Pewnego dnia dzieje się coś niezwykłego – przed Guyem pojawia się magiczne, czerwone światełko. Bohater czuje nieodpartą potrzebę śledzenia go, ale by odkryć, co się dzieje, będzie musiał wymknąć się z biura spod czujnego oka kolegów i szefa.

Cechy gry

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • stylizowana, dwukolorowa grafika (Unity)
 • rozgrywka polegająca na badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 i następne
 • Procesor: Intel i3 / AMD A4 5300
 • Pamięć: 1500 MB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA Geforce GTX480 / Radeon HD 5850
 • Karta dźwiękowa: zgodna z DirectX 9
 • DirectX: Wersja 9.0c
 • Miejsce na dysku: 2 GB dostępnej przestrzeni

Oknytt

Producent: Nemoria Entertainment
Wydawca: Nemoria Entertainment
Polski wydawca: brak
Data premiery: 08 lipca 2013
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: fantasy / logiczna


Zasoby:      

Windowsowy projekt Christofera Levalla, Maksa Nilssona, Carl-Johana Nybloma i Hampusa Blomqvista – czterech Szwedów z niezależnego studia Nemoria Entertainment.

W Oknytt wcielamy się w postać tytułowego bohatera – małego, kudłatego i z pozoru niewiele znaczącego stworzenia, poszukującego swego miejsca w życiu. Prowadzimy go przez tajemniczy świat przypominający średniowieczną Skandynawię, w którym wiele miejsc i zamieszkujących je istot znanych jest ze szwedzkiego folkloru. Pomagamy mu pokonać przeszkody – badamy otoczenie, rozmawiamy z napotkanymi postaciami, zbieramy przedmioty i rozwiązujemy zagadki. Na postęp fabuły wpływamy również, używając umieszczonych u dołu ekranu run, symbolizujących cztery żywioły.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • fabuła wykorzystująca wątki znane ze skandynawskiego folkloru
 • oprawa graficzna inspirowana malarstwem szwedzkiego artysty Johna Bauera – trójwymiarowe obiekty na dwuwymiarowych tłach
 • rozgrywka polegająca na rozwiązywaniu łamigłówek i manipulowaniu elementami otoczenia za pośrednictwem ikon czterech żywiołów
 • Brian Hall w roli narratora

Wymagania sprzętowe:

 • Windows XP / Windows Vista / Windows 7
 • procesor 2.0 GHz z 1 GB pamięci RAM
 • karta graficzna i dźwiękowa zgodne z DirectX 9.0c
 • 1 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Old city: leviathan, The

Producent: PostMod Softworks
Wydawca: PostMod Softworks
Polski wydawca: brak
Data premiery: 03 grudnia 2014
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: story driven exploration


Zasoby:    

Eksperymentalny, przygodowy projekt z amerykańskiego studia PostMod Softworks. Mimo nieudanej kampanii na Kickstarterze został zrealizowany i zadebiutował po angielsku w dystrybucji cyfrowej na Steamie.

W grze The Old City: Leviathan wcielamy się w postać nienazwanego bohatera, który w tajemniczy sposób trafia do postapokaliptycznego świata. Wraz z nim badamy opuszczone miasto, z jedyne towarzystwo mając głos narratora. Poruszamy się po jednej z wielu możliwych tras i by poznać je wszystkie, musimy wielokrotnie przejść grę. Po drodze nie natykamy się na żadnych przeciwników, nie podnosimy przedmiotów ani nie rozwiązujemy zagadek. Znajdujemy fragmenty pamiętnika, które wraz z informacjami płynącymi z obserwacji otocznia tworzą fabułę.

Cechy gry:

 • sterowanie za pomocą klawiatury lub myszy
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • rozgrywka polegająca na oglądaniu otoczenia – brak interakcji
 • możliwość wyboru różnych dróg zwiedzania miasta
 • fabuła tworzona poprzez znajdowane fragmenty pamiętnika
 • trójwymiarowa, nastrojowa grafika na silniku Unreal Engine 3
 • Ryan Cooper w roli narratora
 • dark ambientowa ilustracja muzyczna szwedzkiego zespołu Atrium Carceri

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Windows Vista / Windows 7 / 8
 • procesor 3.0 GHz dual core z 4 GB pamięci RAM
 • karta graficzna zgodna z DirectX 9 512 MB (NVIDIA GeForce GTX 460/ Radeon HD 5850)
 • 3 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Old man's journey

Producent: Broken Rules
Wydawca: Broken Rules
Polski wydawca: brak
Data premiery: 18 maja 2017
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: napisy
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 3+
Rodzaj gry: fantastyka / logiczna


Zasoby:     

Przygodówka z elementami logicznymi z austriackiego studia Broken Rules. Jest wyposażona w wielojęzyczny interfejs, zaś sama rozgrywka nie zawiera elementów werbalnych. Gra zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej na Windowsa, Apple iOS i Androida. Od 20 lutego 2018 dostępna na Nintendo Switch, a od 29 maja 2018 na PS4.

W grze wcielamy się w postać starego człowieka, który z plecakiem i laską wyrusza w podróż, by spotkać się z najbliższymi. W trakcie wędrówki napotyka na przeszkody i zadaniem gracza jest ich usunięcie poprzez manipulowanie elementami obrazu. W praktyce sprowadza się to do rozwiązywania zagadek logicznych – ich rozwiązanie wprowadza do krajobrazu zmiany, dające nowe możliwości. W trakcie rozgrywki poznajemy też ważne momenty z życia bohatera, co przekształca wyprawę w podróż sentymentalną.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • skłaniająca do przemyśleń fabuła
 • porozumiewanie się za pośrednictwem obrazów
 • kolorowa, stylizowana grafika 2D wysokiej jakości
 • rozgrywka polegająca na badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek, które je zmieniają
 • brak elementów zręcznościowych i czasowych
 • nastrojowa ścieżka dźwiękowa Andrew Rohrmanna (SCNTFC)

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows XP SP2 i dalsze
 • Procesor: SSE2
 • Pamięć: 1024 MB RAM
 • Karta graficzna: zgodna z DirectX 9 (shader model 3.0) lub DirectX 11
 • Miejsce na dysku: 2 GB dostępnej przestrzeni

One-eyed Kutkh

Producent: Baba Yaga Games
Wydawca: Baba Yaga Games / Sometimes You
Polski wydawca: brak
Data premiery: 30 marca 2017
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 3+
Rodzaj gry: fantastyka / familijna


Zasoby:  

Eksperymentalny projekt rosyjskiego studia Baba Yaga Games, będący połączeniem gry wideo, spektaklu teatralnego i filmu animowanego. Gra zadebiutowała 30 marca 2017 w wersji cyfrowej na Windowsa. Jeszcze w 2017 pojawiła się na iPoda, iPhone i Androida. Od 9 marca 2018 dostępna na Xbox One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch.

One Eyed Kutkh to ekscytująca kosmiczna przygoda oparta na baśniach Dalekiej Północy.

Samotny podróżnik w drodze do domu rozbija się na tajemniczej planecie. Aby kontynuować swoją podróż, będzie musiał dotrzeć do dziewiątego nieba, oszukać Słońce i Księżyc i ukraść ich statki kosmiczne. (źródło: opis producenta)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TTP)
 • unikalny styl graficzny
 • fabuła inspirowana baśniami i mitami Dalekiej Północy o drzewie świata
 • dwie grywalne postaci
 • proste, ale interesujące zagadki dla odbiorców z różnych grup wiekowych

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 i następne
 • Procesor: 2.4 Ghz Dual Core
 • Pamięć: 1024 MB RAM
 • Karta graficzna: 512 MB
 • DirectX: Wersja 9.0
 • Miejsce na dysku: 500 MB dostępnej przestrzeni

Opera fatal

Producent: Ruske & Pühretmaier Multimedia GmbH
Wydawca: HEUREKA-Klett Softwareverlag GmbH
Polski wydawca: brak
Data premiery: 1996
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: 1 CD / wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 10+
Rodzaj gry: edukacyjna / muzyczna / logiczna


Zasoby:     

Zobacz inne gry z serii: Fizykus

Opera Fatal to muzyczna gra przygodowa Ruske & Pühretmaier Multimedia – niemieckiego producenta programów edukacyjnych z zakresu nauk humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych. Gra wydana na platformy: Windows i Macintosh.

Gracz wciela się w postać reżysera opery, któremu tuż przed premierą złodziej kradnie partyturę. Przeszukując gmach opery, rozwiązuje zadania dotyczące historii i teorii muzyki, kompozytorów i ich dzieł oraz instrumentów muzycznych. Gra ma wbudowaną encyklopedię, w której można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • ponad 40 minut nagrań muzyki klasycznej

Minimalne wymagania sprzętowe (PC):

 • Windows 3.11/ 95/ 98/ ME/ 2000/ XP
 • procesor 486/50 Mhz, 8 MB pamięci RAM
 • CD-ROM 2x, Quick Time

Operation Stealth

Producent: Delphine Software International
Wydawca: U.S. Gold Ltd.
Polski wydawca: IPS Computer Group
Data premiery: 1990
Data premiery w Polsce: 1995
Polska wersja: brak
Nośnik: dyskietki
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: detektywistyczna


Zasoby:    

Wydana na Amigę, Atari ST i DOS-a przygodówka z francuskiego studia Delphine Software. W Stanach Zjednoczonych gra została wydana pod tytułem 007 James Bond: The Stealth Affair.

Akcja gry toczy się w sferach międzynarodowego wywiadu – jak żywe stają przed oczami akcje z filmów o Jamesie Bondzie.

Najnowocześniejszy myśliwiec armii Stanów Zjednoczonych, niewidoczny dla radarów Stealth Fighter, zniknął z tajnej, pilnie strzeżonej bazy lotniczej. Twoim zadaniem jest odnalezienie sprawców porwania i postawienie ich przed obliczem sprawiedliwości. CIA przypuszcza, że samolot mógł trafić do Santa Paragua – jednego z państw Ameryki Południowej. Jeszcze bardziej sprawę komplikuje fakt, że KGB już dowiedziało się o zniknięciu Stealth Fightera i wysłało do Paragui kilku swoich najlepszych agentów, by odszukali samolot. Jako agent oddelegowany do odnalezienia myśliwca zostajesz wyposażony w wiele szpiegowskich akcesoriów: wieczne pióro wypełnione kwasem, papierosy zbierające odciski palców, dekoder czy maszynkę do golenia wyposażoną w magnetofon. Przedmioty te mają pomóc Ci wykonać zadanie, a jednocześnie uniknąć agentów KGB. (źródło: info wydawcy)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)

Opsys: the game

Producent: Hypermedia
Wydawca: Hypermedia
Polski wydawca: Lemon Interactive
Data premiery: 2000
Data premiery w Polsce: 13 listopada 2001
Polska wersja: pełna
Nośnik: 1 CD
Ograniczenie wiekowe: 3+
Rodzaj gry: historyczna / logiczna / edukacyjna


Zasoby:        

Edukacyjna produkcja Alexandrosa Demetriadesa i Srđana Markovića ze studia Hypermedia z Nikozji. Program łączy przygodówkową fabułę z przedstawieniem burzliwej historii Cypru. By wiernie odtworzyć realia, twórcy gry współpracowali z miejscowym ministerstwem kultury. Gra została przygotowana na Windowsa i Macintosha.

Akcja OpSys rozpoczyna się w muzeum numizmatycznym na Cyprze, z którego zuchwały złodziej kradnie sto monet. Następnie wykorzystując wehikuł czasu, przenosi się do dziesięciu różnych epok historycznych, począwszy od starożytności po czasy współczesne. W każdej z epok w wybranym miejscu ukrywa po kilka skradzionych obiektów. Zadaniem gracza jest podążanie śladem rabusia i odnalezienie wszystkich zaginionych artefaktów.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • 10 misji realizowanych w dowolnej kolejności
 • rozgrywka polegająca na eksploracji i rozwiązywaniu łamigłówek
 • różnorodność zadań do wykonania
 • po dotarciu do wybranego punktu lokacji możliwość swobodnego rozejrzenia się
 • korzystanie z encyklopedii ułatwiającej rozwiązanie zagadek

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Windows 95 /98 / ME
 • procesor Pentium II 300 MHz z 32 MB pamięci RAM
 • karta graficzna 16-bit high color
 • CD-ROM 24x

Polska premiera gry miała miejsce w serii Super Gra nr 5/ 2001. Reedycje w serii Super Pak 2002, Lemon Iteractive oraz w specjalnym wydaniu PC World Komputer: Na wakacje 2002.