Monkey Island 1: the secret of Monkey Island

Producent: LucasFilm Games
Wydawca: LucasFilm Games
Polski wydawca: Digital Multimedia Group / IPS Computer Group / Mirage
Data premiery: 30 czerwca 1990
Data premiery w Polsce: 1995
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Nośnik: dyskietki / 1 CD / 1 DVD / wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 12+
Rodzaj gry: fantastyka / komedia


Zasoby:          

Zobacz także: Monkey Island 2, Monkey Island 3, Monkey Island 4, Tales of Monkey Island

The Secret of Monkey Island – przygodowa gra komputerowa na silniku Scumm, zaprojektowana przez Rona Gilberta, Tima Schafera i Dave’a Grossmana. Prace nad nią rozpoczęły się w 1988, jednak na pewien czas zostały wstrzymane ze względu na podjęcie przez LusasArts produkcji innej gry – Indiana Jones and the Last Crusade. Ostatecznie pierwsza część Monkey Island zadebiutowała w wersji dyskietkowej na DOS-a w 1990 roku. W 1991 wyszła na Amigę i Atari ST, a w 1992 na FM Towns, Macintosha i  SEGA CD. Rok 1992 był więc również momentem, gdy gra po raz pierwszy pojawiła się na płycie kompaktowej w wersji mówionej.

W dniu 15 lipca 2009 wyszedł remake gry na Windowsa, Xboxa 360 oraz iPhone, zatytułowany The Secret of Monkey Island: Special Edition (wersja DVD). W 2010 została ona także przeniesiona na inne platformy: iPada, Macintosha i PlayStation 3. Ta wersja jest dostępna w dystrybucji cyfrowej (GOG, Steam).

Jest to pierwsza gra z rozbudowanego cyklu przygód Guybrusha Threepwooda, ambitnego młodzieńca, obdarzonego oryginalnym nazwiskiem, wrodzonym poczuciem humoru i wybitnym talentem wpadania w tarapaty. Guybrush od zawsze pragnął zostać piratem, w tym celu przybywa na Mêlée Island. Okazuje się jednak, że aby zostać piratem należy poddać się trzem próbom. W trakcie jednego z wyzwań bohater poznaje i zakochuje się z wzajemnością w pani gubernator Elaine Marley. W chwili gdy wszystko zmierza w kierunku szczęśliwego zakończenia, na scenę wkracza poprzedni adorator atrakcyjnej gubernatorowej – demoniczny, widmowy i na wskroś przerażający pirat LeChuck. Gra charakteryzowała się bardzo specyficznym poczuciem humoru. Dla przykładu, dobry pirat powinien w odpowiednio „profesjonalny” sposób bluźnić – Guybrush musiał więc wykazać się talentem na tym polu. (źródło: Wikipedia)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij (za pomocą myszy i zestawu ikon)
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • humorystyczna fabuła
 • kolorowa, dwuwymiarowa grafika
 • obecność elementów zręcznościowych
 • ilustracja muzyczna – Barney Jones, Michael Z. Land, Patric Mundy, Andy Newell

Wymagania sprzętowe i uruchamianie:

 • dla wersji PC – Intel 486 33 Mhz z 4 MB pamięci RAM
 • uruchamianie wersji dosowej możliwe w emulatorach DOSBox i ScummVM, a wersji amigowej w programie WinUAE

Gra nie doczekała się oficjalnego spolszczenia, jednak są dostępne odpowiednie łatki autorstwa fanów, skupionych wokół stron ScummPL i Graj po polsku:

 • do starej wersji gry na CD – klik
 • do wersji gry pod Linuksa – klik
 • do przeróbki z 2009 The Secret Island: Special Editionklik