Maniac mansion

Producent: Lucasfilm Games LLC
Wydawca: Lucasfilm Games LLC
Polski wydawca: brak
Data premiery: 1987
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: dyskietki / wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: fantastyka / komedia


Zasoby:   

Zobacz także: Maniac Mansion 2

Pierwsza część przygód w rezydencji zwariowanego doktora Freda. Gra wydana na wiele platform: Amiga (1989), Apple II (1987), Atari ST (1989), Commodore 64 (1987), DOS (1988), NES (1988). Od 2017 dostępna w wersji cyfrowej na Windowsa, Macintosha i Linuksa.

Akcja gry toczy się w posiadłości doktora Freda, na którą dwadzieścia lat wcześniej spadł meteor. Zdarzenie to zmieniło mieszkańców domu. Doktor Fred zaczął prowadzić dziwne eksperymenty. Teraz na przykład porwał miejscową licealistkę Sandy. Co chce z nią zrobić? Dave, chłopak uprowadzonej dziewczyny, i jego przyjaciele wyruszają, by ją ratować.

W grze wcielamy się w postać Dave’a i dwóch innych (spośród sześciu) dostępnych postaci o różnych umiejętnościach. W zależności od wyboru rozgrywkę możemy ukończyć na pięć różnych sposobów.

Cechy gry:

 • interfejs SCUMM (Script Creation Utility for Maniac Mansion)
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)

Maniac mansion: day of the tentacle

Producent: LucasArts
Wydawca: LucasArts
Polski wydawca: CD Projekt / Mirage
Data premiery: 15 czerwca 1993
Data premiery w Polsce: 1994
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Nośnik: dyskietki / CD / wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 3+
Rodzaj gry: fantastyka naukowa / komedia


Zasoby:       

Spolszczenie

Druga część cyklu Maniac Mansion z 1987 roku. Day of the Tentacle to projekt David Grossmana, Tima Schafera i Rona Gilberta. Grę wydano w wersji dosowej równocześnie na dyskietkach i płycie. Wersja CD-ROM została wyposażona w dubbing i pełną ścieżkę dźwiękową. W 1996 pojawiła się wersja  Day of the Tentacle na Macintosha.

22 marca 2016 firma Double Fine Productions z Timem Schaferem na czele wypuściła odświeżoną wersję gry jako Day of the Tentacle: Remastered. Oferuje ona wygładzoną grafikę i poprawiony dźwięk oraz uwspółcześniony interfejs. W wersji Windows gra jest dostępna między innymi na GOG-u i Steamie. Przystosowana również do konsoli: PS4 i PS Vita. Od 12 lipca 2016 dostępna na urządzenia mobilne iOS. Materiały do tej wersji gry:

Akcja gry toczy się w posiadłości zwariowanego naukowca, doktora Freda. Jeden z jego  stworków, Purple Tentacle, ulega mutacji. Początkowo całkiem miły i sympatyczny, po wypiciu zanieczyszczonej wody przeradza się w żądną władzy bestię. Doktor Fred wzywa na pomoc starego przyjaciela Bernarda, któremu towarzyszą Laverne i Hoagi. Cała trójka musi powstrzymać Tentacle przed zniszczeniem świata. Mają oni cofnąć się do przeszłości i wyłączyć maszynę produkująca ścieki. W tym celu naukowiec wymyśla wehikuł czasu, zwany Chron-O-John. Niestety nie działała on poprawnie i rozdziela bohaterów, kierując każdego  w to samo miejsce,  ale do innego okresu historycznego.

W ten sposób w grze sterujemy trzema różnymi postaciami. I tak za sprawą Hoagiego cofniemy się 200 lat w przeszłość do czasów prezydenta Washingtona,  Laverne przeniesie nas 200 lat w przyszłość do świata opanowanego przez zmutowaną mackę,  zaś wraz z Bernardem pozostaniemy w teraźniejszości. Mimo to nasi bohaterowie będą mogli wymieniać między sobą przedmioty za sprawą Chron-O-Johna, a ich działania w przeszłości będą miały wpływ na przyszłość.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij (za pośrednictwem komend u dołu ekranu)
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • dwuwymiarowa grafika
 • dużo zagadek logicznych
 • wszechobecny humor
 • elementy zręcznościowe
 • możliwość zagrania w Maniac Mansion za pośrednictwem komputera w rezydencji

Wymagania sprzętowe i uruchamianie:

 • Intel 80286, 2 MB RAM, VGA
 • gra działa pod emulatorem ScummVM