Universe

Producent: Core Design Limited
Wydawca: Core Design Limited
Polski wydawca: Mirage Software
Data premiery: 1994
Data premiery w Polsce: 1995
Polska wersja: brak
Nośnik: dyskietki / CD
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: fantastyka naukowa


Zasoby:   

Fantastycznonaukowa przygodówka ze studia Core Design z San Francisco, z którego wyszła również Curse of Enchantia. Gra pojawiła się w wersji dyskietkowej i płytowej na Amigę (5 dyskietek), Amigę CD 32 oraz DOS-a (5 dyskietek lub 1 CD).

W grze wcielamy się w rolę młodzieńca o imieniu Boris Verne, zdolnego informatyka, który w trakcie wizyty u swojego wuja natyka się na niezwykły wynalazek. Urządzenie – transformator energii – przenosi go do innego wymiaru. Zadaniem gracza jest oczywiście takie pokierowanie bohaterem, by bezpiecznie powrócił do domu. Jednak zanim to się stanie, Boris będzie musiał stawić czoła bardzo wielu wyzwaniom. Największym zagrożeniem okaże się dla niego Neiamises – tyran rządzący owym alternatywnym światem.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij (poprzez wybór ikonek poleceń z dostępnego paska)
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • interesujący scenariusz i ładna oprawa audiowizualna
 • starannie wykonana grafika 256 kolorów, również w wersji amigowej
 • rozgrywka polegająca na eksploracji, gromadzeniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek z nimi związanych oraz rozmowach z bohaterami
 • zagadki logiczne
 • klimatyczna ścieżka dźwiękowa Martina Ivesona

Wymagania sprzętowe:

 • Amiga 500 / 2000, 1 MB RAM, napęd dyskietek
 • DOS, PC 386, 640 kB RAM (2 MB dla wersji płytowej), napęd dyskietek lub CD-ROM

Until dawn

Producent: Supermassive Games
Wydawca: Sony Interactive Entertainment
Polski wydawca: Playstation Polska
Data premiery: 25 sierpnia 2015
Data premiery w Polsce: 25 sierpnia 2015
Polska wersja: pełna
Nośnik: 1 płyta bluray / wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 18+
Rodzaj gry: horror / akcja


Zasoby:    

Until Dawn to survival horror z brytyjskiego studia Supermassive Games. Pierwotnie stworzony na konsolę PlayStation 3, ostatecznie został wydany wyłącznie na PlayStation 4. Premiera gry miała miejsce 25 sierpnia 2015 roku. Gra obsługuję takie akcesoria jak playstation camera oraz playstation move.

Akcja gry toczy się na górze Blackwood Mountain. Ośmioro przyjaciół postanawia spotkać się ponownie na górze, na której rok wcześniej w tajemniczych i niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły ich dwie przyjaciółki. Wkrótce mają miejsce kolejne tajemnicze wydarzenia. Naszym zadaniem jest rozwikłać tajemnicę i przetrwać do tytułowego świtu.

Od naszych decyzji zależy przebieg wydarzeń i los każdej z postaci. Poczuj strach i napięcie całej grupy. Wciel się w każdą z ośmiu postaci i poszukaj śladów, które pozwolą ci odkryć tożsamość zabójcy. Podejmuj decyzje z wykorzystaniem „efektu motyla”, a wszystko, co zrobisz, może całkowicie zmienić przebieg wydarzeń i los każdej z postaci.

Mrożąca krew w żyłach narracja będzie ci towarzyszyć przy podejmowaniu decyzji o tym, kto przeżyje tę potworną noc. Zmierz się z poważnymi dylematami moralnymi, ale pamiętaj, że nawet pozornie nieistotne decyzje mogą mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Nikt nie jest bezpieczny w koszmarze stworzonym przez scenarzystów Until Dawn i twórców horrorów indie, Larry’ego Fessendena i Grahama Reznicka. Nic nie jest takie, jakie się wydaje, a dramatyczne zwroty akcji nie pozwolą ci przewidzieć tego, co nastąpi. (źródło: info wydawct0

Cechy gry:

 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • sterowanie kontrolerem w tradycyjny sposób lub za pomocą ruchu
 • rozgrywka polegająca na dokonywaniu wyborów, które mają wpływ na rozwój historii
 • sterowanie ośmioma postaciami
 • możliwa śmierć bohaterów
 • możliwość wglądu w przyszłość i zapobiegnięciu tragedii dzięki wizji totemów

Urban runner

Producent: Coktel Vision
Wydawca: Sierra On-Line, Inc.
Polski wydawca: IPS Computer Group
Data premiery: 1996
Data premiery w Polsce: 1996
Polska wersja: brak
Nośnik: 4 CD
Ograniczenie wiekowe: 18+
Rodzaj gry: fantastyka naukowa / thriller detektywistyczny / akcja


Zasoby:     

Przygodówka full motion video z francuskiego studia Coktel Vision, przygotowana według projektu Philippe Lamarque i Silvana Borisa Schmida. Znana również jako Urban Runner: Lost in Time. Wydana na Windowsa.

Akcja gry toczy się w Paryżu, dokąd przybywa Max Gardner – trzydziestopięcioletni dziennikarz śledczy z USA. Max umawia się w łaźni miejskiej na spotkanie z handlarzem narkotyków Tonym Marcosem. Spodziewa się uzyskać od niego interesujące go informacje, jednak do rozmowy nie dochodzi, bo Marcos zostaje zamordowany. Gardner staje się podejrzanym o tę zbrodnię. Ściga go nie tylko policja, ale również tajemnicza organizacja, do której należą wpływowe osobistości życia politycznego. Dziennikarz musi znaleźć prawdziwego mordercę i oczyścić się z zarzutów. W trakcie swojego śledztwa poznaje Addę, której postać gracz również kontroluje w czasie gry. Urban Runner łączy elementy typowe dla gier point-and-click (badanie lokacji, rozmowy z innymi bohaterami i rozwiązywanie zagadek) z elementami czasowymi (etapy wymagające podjęcia szybkiej decyzji). Nietrafne wybory prowadzą do śmierci bohatera.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • interaktywny film z udziałem 25 aktorów
 • Brandon Massey w roli Maxa Gardnera
 • ponad 180 minut przerywników filmowych
 • grafika w 32 tysiącach kolorów i rozdzielczości SVGA (640×480)
 • rozgrywka skupiająca się na zbieraniu i używaniu przedmiotów, prowadzeniu rozmów oraz rozwiązywaniu zagadek
 • etapy wymagające refleksu

Wymagania sprzętowe:

 • Windows 3.1 / 95
 • PC 486 z 8MB pamięci RAM
 • grę można uruchomić między innymi w emulatorze ScummVM

Uru: kompletne kroniki

Producent: Cyan Inc.
Wydawca: Ubisoft
Polski wydawca: Cenega Poland
Data premiery: 11 listopada 2003
Data premiery w Polsce: 01 marca 2004
Polska wersja: napisy
Nośnik: 1 DVD / wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 3+
Rodzaj gry: fantastyka / logiczna


Zasoby:        

Zobacz także: Myst, Riven, Myst III, Myst IV, Myst V

Historia cywilizacji D’ni rozpoczęła się w czasach, gdy zbudowali oni podziemne królestwo na Ziemi – około 10 tysięcy lat temu. Pod powierzchnią naszej planety tętniło życie, a D’ni opracowali technologię zwaną „Sztuką Pisania”, aby stworzyć fantastyczne, równoległe światy, zwane „Erami”. Dzięki specjalnym „Księgom Połączeń” można było podróżować między „Erami”. Pewnego dnia rasa D’ni stworzyła również połączenie z naszym światem. Wciel się w jednego z przedstawicieli pradawnej rasy i wyrusz na wyprawę między światami – takich przygód nie przeżyłeś jeszcze nigdy! (źródło: cenega.pl)

Uru: Kompletne Kroniki to zbiór przygotowanych na Windowsa gier, stworzonych w studiu Cyan. W jego skład wchodzi:

 • podstawowe Uru: Ages Beyond Myst
 • rozszerzenie To D’Ni (galeria)
 • rozszerzenie Path of the Shell (galeria)

W grze podstawowej gracz ma możliwość wykreowania własnej postaci, wybrania płci oraz nadania podstawowych cech wyglądu. Zadaniem gracza jest odkrycie tajemnic starożytnej cywilizacji D’ni. Poznanie świata od drugiej strony umożliwia dodatek To D’Ni, w którym główny bohater ma możliwość podróżowania między światami i rozwiązywania zagadek o różny stopniu trudności. Rozszerzenie Path of the Shell pozwala poznać dalsze losy cywilizacji D’ni.

Cechy gry:

 • sterowanie za pomocą klawiatury i myszy
 • możliwość zmiany widoku z trybu pierwszoosobowego na trzecioosobowy i odwrotnie (FPP/TPP)
 • rozbudowany świat gry oraz zagadki logiczne na wysokim poziomie
 • bardzo dużo elementów zręcznościowych
 • ilustracja muzyczna skomponowana przez Tima Larkina

Wymagania sprzętowe:

 • Windows 98 SE / 2000 / ME / XP
 • procesor CPU AMD/ Intel 800 MHz z 256 MB pamięci RAM
 • karta graficzna 32 MB z akceleratorem 3D zgodna z DirectX 9.0

Gra wydana także w limitowanej edycji kolekcjonerskie The World of Myst (Cenega, 2006).

Valiant hearts: the Great War

Producent: Ubisoft Montpellier Studios
Wydawca: Ubisoft
Polski wydawca: Ubisoft
Data premiery: 25 czerwca 2014
Data premiery w Polsce: 25 czerwca 2014
Polska wersja: napisy
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 12+
Rodzaj gry: historyczna / akcja


Zasoby:      

Przygodowa gra akcji z francuskiego studia Ubisoft Montpellier. Zadebiutowała w wersji cyfrowej na kilka platform: PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, a w późniejszym czasie także na iPhone, iPada i Androida.

Valiant Hearts: The Great War to gra przygodowa z rysunkową oprawą graficzną. Pięciu bohaterów – pięć ludzkich losów i ich wierny pies. Pomóż im przetrwać wojnę, a młodemu, niemieckiemu żołnierzowi pomóż znaleźć miłość.

Animowana przygoda w konwencji komiksu: od zielonych lasów Francji po mroczne okopy i ośnieżone pola ziemi niczyjej. Przeżyj wzruszającą historię przedstawioną w wyjątkowym stylu graficznym.

Połączenie przygody, akcji i łamigłówek: pomóż bohaterom przetrwać wojnę, rozwiązując łamigłówki i przemykając się za linię wroga. Daj się wciągnąć tej poruszającej, ale miejscami komicznej przygodzie.

Śledź losy Dzielnych Serc: bohaterowie zagubieni pośród okopów, których losy łączą się w trakcie gry.

… i ich wiernego towarzysza: korzystaj z psiego węchu, wysyłaj psa pod zasiekami, rozwiązuj łamigłówki, unikaj wrogów. Polegaj na nim – ten pies to twój najlepszy przyjaciel.

Przeżyj pierwszą wojnę światową: w trakcie gry odwiedzisz takie historyczne miejsca jak Remis i Montfaucon, zobaczysz też wielkie bitwy frontu zachodniego, między innymi bitwę nad Marną i bitwę nad Sommą.

Gra na silniku UbiArt: Valiant Hearts wykorzystuje do maksimum silnik UbiArt, wcielając w życie jego motto: „Ożywić sztukę”.

Grupa doświadczonych twórców studia Ubisoft Montpellier: za grę odpowiedzialna jest mała, lecz utalentowana grupa, w skład której wchodzą reżyserowie dźwięku i oprawy graficznej takich gier, jak Beyond Good & Evil i Peter Jackson’s King Kong oraz twórcy poziomów gier Rayman Origins i Rayman Legends. (źródło: Steam)

Cechy gry:

 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • wielowątkowa fabuła inspirowana historią I wojny światowej, wykorzystująca autentyczne listy frontowych żołnierzy
 • komiksowa grafika 2D na silniku UbiArt Framework
 • rozgrywka będąca połączeniem elementów zręcznościowo-czasowych, skradanek i mini-gier oraz łamigłówek ekwipunkowo-logicznych i eksploracji
 • sterowanie czwórką bohaterów oraz ich czworonożnym towarzyszem Waltem
 • bohaterowie mogą zginąć
 • automatyczny zapis gry

Minimalne wymagania sprzętowe (PC):

 • Windows XP SP3/ Vista SP2/ Windows 7 SP1/ Windows 8 ( 32/ 64bit)
 • procesor Intel Pentium IV 630 3.0 GHz lub AMD Athlon64 3000+  1.8 GHz
 • 2 GB pamięci RAM
 • karta graficzna 512 MB (nVidia GeForce 8800 GT lub AMD Radeon HD2900 XT)
 • 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Vampyre story, A

Producent: Autumn Moon Entertainment
Wydawca: Crimson Cow
Polski wydawca: Cenega Poland
Data premiery: 17 listopada 2008
Data premiery w Polsce: 27 lutego 2009
Polska wersja: napisy
Nośnik: 1 DVD
Ograniczenie wiekowe: 12+
Rodzaj gry: horror komediowy


Zasoby:        

Wideoanaliza gry

A Vampyre Story to klasyczna gra przygodowa typu point & click stworzona według projektu Williama Tillera. Gra ukazała się na Windowsa i Macintosha.

Jest rok 1895, młoda francuska gwiazda operowa – Mona, staje się obiektem obsesji obłąkanego, cierpiącego na kompleks Edypa wampira Szprytka von Kiefera. Ów zakochany odmieniec próbuje zwabić wybrankę swojego serca do odległego zamczyska przeróżnymi podarunkami i sztuczkami. Mona jednak nie jest zainteresowana. Niestety, chwila nieuwagi wpędza dziewczynę w niezłe tarapaty! Zdesperowany Von Kiefer porywa śpiewaczkę do swojego zamku i zamienia ją w wampira! Mona, marząc o karierze słynnej śpiewaczki, postanawia uciec z zamku, wrócić do Paryża i zrealizować swoje plany. Uciekając przez Draxsylwanię, spotyka jej dziwacznych mieszkańców i doświadcza nie mniej dziwacznych perypetii, które uczą ją akceptować jej nową, wampirzą postać, a nawet wykorzystywać związane z tym możliwości. W drodze towarzyszy jej nietoperz, Froderyk. (źródło: cenega.pl)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • klasyczna, komiksowa gra stworzona przez Billa Tillera
 • ponad 30 ręcznie malowanych lokacji 2D przetworzonych za pomocą multiplanowej kamery 3D
 • ponad 25 interaktywnych postaci

Minimalne wymagania sprzętowe i problemy techniczne:

 • Windows XP / Vista
 • Pentium4 1.6 GHz (Athlon XP1600+) z 512 MB pamięci RAM
 • karta graficzna z 256 MB pamięci i karta dźwiękowa zgodne z DirectX 9.0
 • napęd DVD-ROM 2
 • 3 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Reedycja w serii Premierowa Okazja (19 listopada 2009, Cenega) oraz z czasopismem  CD-Action 7 / 2011.

Veligrad: Fos-Zoe-Nika

Producent: open mind
Wydawca: Památník Velké Moravy / Slovácké muzeum
Polski wydawca: brak
Data premiery: 05 kwietnia 2013
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: 1 DVD
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: historyczna / edukacyjna


Zasoby:   

Więcej informacji

Popularyzująca historię Państwa Wielkomorawskiego gra, stworzona przez czeskie studio Open Mind Moving Image Company w związku z 1150 rocznicą przybycia na Morawy Cyryla i Metodego. Program jest rozprowadzany przez wydawcę wraz z publikacją, upamiętniającą to wydarzenie, zatytułowaną Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Gra tylko w czeskiej wersji językowej.

Gracz wciela się w rolę studentki archeologii Sáry i mnicha Nauma. Zadaniem Sáry, jak każdego prawdziwego naukowca, będzie zbadanie stanowiska archeologicznego Uherské Hradiště – Sady Špitálky. Jednocześnie na Wyżynie Sadskiej toczyć się będzie historia mnicha Nauma. Przeżyjemy z nim ważne wielkomorawskie wydarzenia historyczne, jak przybycie misjonarzy czy bunt Slavomírova. (źródło: www.slovackemuzeum.cz w tłumaczeniu kNOTa)

Cechy gry:

 • sterowanie za pomocą klawiatury – interfejs łączy jej użycie z myszką
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • trójwymiarowa grafika na silniku Unity 3D
 • fabuła rozgrywająca się na dwóch planach czasowych
 • rozgrywka polegająca na prowadzeniu rozmów, badaniu otoczenia, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek
 • walory edukacyjne – prezentacja metod pracy współczesnych archeologów i muzealników, a przed wszystkim realiów życia i wydarzeń historycznych z IX wieku

Violett

Producent: Forever Entertainment S. A.
Wydawca: Forever Entertainment S. A.
Polski wydawca: Forever Entertainment S. A.
Data premiery: 13 grudnia 2013
Data premiery w Polsce: 13 grudnia 2013
Polska wersja: napisy
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: fantastyka


Zasoby:       

Gra przygodowa z gdyńskigo studia Forever Entertainment, przygotowana na systemy Windows, Mac i Linux. Zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej na platformie Steam w kilku wersjach językowych. Kilka dni po premierze ukazała się również w wersji na Apple iOS oraz Androida. Od 2014 dostępna na Windows Phone, a od 26 października 2017 na Nintendo Switch.

Violett zmusi Twoje szare komórki do nie lada wysiłku i wciąg­nie Cię bez reszty! Akcja roz­grywa się w niesamow­itym świecie pełnym cudów, dziwactw i rzeczy wykracza­ją­cych poza wyobraźnię.

Zbun­towana nas­to­latka o wdz­ięcznym imie­niu Vio­lett, zostaje wyr­wana z objęć cywiliza­cji i zmus­zona przez swoich rodz­iców do przeprowadzki na wieś. Przyzwycza­jona do życia w mieś­cie, nie jest zbyt zad­owolona z perspektywy pobytu na kom­plet­nym odludziu, z dala od przy­jaciół i rozry­wek. Już wyobraża sobie siedze­nie całymi dni­ami w pokoju i zasypianie z nudów. Jed­nak nie wie, że już niedługo zdarzy jej się przygoda życia.

Gdy siedzi na łóżku w swoim nowym pokoju, zauważa błysk światła z mysiej dzi­ury. Podchodzi zaciekaw­iona, sięga do norki i nagle zna­j­duje się w zupełnie innym miejscu: zna­jomym, choć odległym i pięknym, ale niebezpiecznym. W miejscu, gdzie rop­uchy śpiewa­jące operowe arie nikogo nie dzi­wią, gdzie kras­nale ogrodowe to wysłan­nicy z innego wymi­aru, a dar telekinezy nie wzbudza ani podziwu, ani zaz­drości. I tylko spryt i szczęś­cie poz­woli Violett wyr­wać się z tego dzi­wacznego świata i wró­cić do rodziców.

Łam sobie głowę nad wieloma zawiłymi zagadkami. Uży­waj mocy telekinezy, aby manip­u­lować przed­mio­tami na odległość i wybrnąć z opałów. Pokonaj złą Pajęczycę, która chce Cię zła­pać i zro­bić z Ciebie nowe tro­feum w swojej kolekcji. Zwiedzaj piękny i zwar­i­owany świat inspirowany Alicją w Krainie Czarów i dziełami Dale’go. Daj się ponieść fan­tasty­cznej muzyce towarzyszącej Ci na każdym kroku. (źródło: oficjalna strona gry)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • fabuła inspirowana Alicją w Krainie Czarów
 • stylizowana grafika z ręcznie rysowanymi, dwuwymiarowymi tłami i trójwymiarowymi postaciami
 • rozgrywka polegająca na badaniu otoczenia i rozwiązywaniu zagadek logicznych, w których gracz wykorzystuje prawa fizyki i zdolności paranormalne bohaterów

Minimalne wymagania sprzętowe (wersja PC):

 • Windows 7
 • procesor Dual Core 2.0 GHz  (Intel lub AMD)
 • 2 GB pamięci RAM
 • karta graficzna 512 MB
 • 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Void and meddler

Producent: NO cvt / BlackMuffin
Wydawca: Mi-Clos Studio
Polski wydawca: brak
Data premiery: 28 października 2015
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: cyberpunk


Zasoby:    

Przygodówka z francuskiego studia NO cvt. Jej prototyp został przygotowany na pokaz Point and Click Jam w 2014 roku (dostępna tutaj). Wersja komercyjna gry zadebiutowała pierwszym epizodem w wersji cyfrowej po francusku i angielsku, między innymi na Steamie. Całość produkcji zakłada trzy odcinki, które maja zostać zrealizowane do końca 2016 roku. Gra przygotowana na Windowsa i Mac OS X.

Akcja gry toczy się w wielkim mieście z przyszłości. Jego mieszkańcy dzięki specjalnym preparatom mogą przejmować cudze wspomnienia i zapomnieć o swojej niechcianej tożsamości. Bohaterka gry, młoda dziewczyna o imieniu Flyn, ma dosyć takiego życia i postanawia odzyskać własne ja.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • grafika na silniku Unity, stylizowana na pixel art
 • nieliniowa fabuła o mrocznym i surrealistycznym klimacie, inspirowana kulturą lat osiemdziesiątych XX wieku
Minimalne wymagania sprzętowe:
 • Windows 7/8/10
 • procesor Dual Core 2Ghz i 2 GB pamięci RAM
 • DirectX 9.0c
 • 600 MB dostępnej przestrzeni na dysku twardym

Voodoo kid

Producent: Infogrames Europe SA
Wydawca: Infogrames Europe SA
Polski wydawca: brak
Data premiery: 1997
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: 1 CD
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: fantasy


Zasoby:   

W pogoni za Carmen Sandiego: skarby światowego dziedzictwa

Producent: Broderbund Software
Wydawca: The Learning Company
Polski wydawca: CD Projekt
Data premiery: 12 listopada 2001
Data premiery w Polsce: 25 listopada 2004
Polska wersja: pełna
Nośnik: 1 CD
Ograniczenie wiekowe: 7+
Rodzaj gry: familijna / edukacyjna


Zasoby:    

Where in the World is Carmen Sandiego? Treasures of Knowledge to kolejna, pecetowa, odsłona zapoczątkowanej w 1985 amerykańskiej serii gier edukacyjnych z nieuchwytną Carmen w tytule.

Przebiegła mistrzyni zbrodni – Carmen Sandiego zniknęła bez śladu, wykradając bezcenne wydanie Podróży Marco Polo i skarby zaliczane do światowego dziedzictwa kulturowego. Tak rozpoczyna się gra przygodowa W pogoni za Carmen Sandiego: Skarby światowego dziedzictwa. Gracz pomaga agentom – Julii i Cieniowi – schwytać groźną przestępczynię i odzyskać skradzione przedmioty. Ścigając Kobietę w Czerwieni, musi zwiedzić niemal cały świat oraz rozwiązać wiele ciekawych zagadek i łamigłówek.

W pogoni za Carmen Sandiego: Skarby światowego dziedzictwa to gra z elementami edukacyjnymi, która w czasie wciągającej zabawy pozwala młodym graczom pogłębić wiedzę z zakresu geografii, historii i kultury. Podczas pasjonującej pogoni za Carmen Sandiego gracze zwiedzają 30 państw na wszystkich kontynentach, a podczas rozmowy z ich mieszkańcami zdobywają wiele ciekawych informacji o odwiedzanych miejscach. Gra rozwija umiejętność zbierania, analizowania i wykorzystania uzyskanych informacji. Te umiejętności okażą się niezbędne przy rozwiązywaniu zagadek i łamigłówek. Dodatkowo dzięki rozbudowanej encyklopedii gracze będą mogli zapoznać się z ciekawymi faktami z kultury, historii i geografii 50 państw. Interesującym elementem gry, na który warto zwrócić uwagę, jest tłumacz, dzięki któremu można poznać popularne zwroty w kilkunastu językach. Program niejednokrotnie zachęca graczy do korzystania z map. (źródło: www.cdprojekt.pl)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • dwuwymiarowa, kreskówkowa grafika
 • interesujący sposób przedstawienia historii, geografii i kultury 50 państw
 • przydatne słówka w kilkunastu językach
 • w razie problemów agenci mogą liczyć na podpowiedź z centrali
 • nowoczesne urządzenia pomocne w śledztwie
 • w polskiej wersji językowej Renata Dancewicz w roli Carmen

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Windows 95 / 98 / 2000 / XP
 • procesor Pentium 166 MHZ lub szybszy z 32 MB pamięci RAM
 • CD-ROM 8x
 • 40 MB wolnego miejsca na dysku

Wacki: kosmiczna rozgrywka

Producent: Seven Stars Multimedia
Wydawca: Seven Stars Multimedia
Polski wydawca: Seven Stars Multimedia
Data premiery: 01 lipca 1998
Data premiery w Polsce: 01 lipca 1998
Polska wersja: pełna
Nośnik: 1 CD
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: komedia fantastycznonaukowa


Zasoby:        

Wacki: Kosmiczna rozgrywka to windowsowa gra przygodowa w konwencji vacky adventure,  zrealizowana w polskim studio Seven Stars.

Jej intro przenosi nas w dobrze znane klimaty polskich blokowisk. Tu mieszkają dwaj bohaterowie gry, Franc i Edek. Będziemy nimi sterować naprzemiennie, wykorzystując ich atuty do rozwiązywania zagadek. Naszym zadaniem jest pomóc kosmicie o imieniu Argh. Oto bowiem w kierunku jego planety zmierza olbrzymi meteoryt, a jedynym ratunkiem jest użycie urządzenia zwanego ACME – Atomowego Czasoprzestrzennego Modyfikatora Energii. Niestety jakimś dziwnym zrządzeniem losu spadł on na ziemię, a jego części rozproszyły się po różnych kontynentach. Musimy odnaleźć zaginione elementy, bo zagłada również spotka Ziemię.

Opis gry:

 • interfejs gry: wskaż i kliknij.
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • komiksowa grafika
 • humorystyczna fabuła
 • absurdalne zagadki

Wymagania sprzętowe: Pentium 486 z 8 MB RAM, CD-ROM x2, SoundBlaster

Reedycja w czasopismach: CD Action nr 38 oraz Mama, Tata, Komputer i Ja nr 15.

Wailing Heights

Producent: Outsider Games
Wydawca: Outsider Games
Polski wydawca: brak
Data premiery: 27 kwietnia 2016
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: muzyczna / komedia


Zasoby:    

Przygodówka o tematyce muzycznej z Outsider Games – studia założonego przez Stephena Downeya, grafika z Belfastu. Gra zadebiutowała w dystrybucji cyfrowej na Windowsa, Mac OS X oraz Linuksa (Steam). Od 14 sierpnia 2018 dostępna na PlayStation 4.

Poznajcie Francesa Finklestein​a – menadżera The Deadbeats, najlepszego zespołu rockowego na świecie. Słynniejsi niż The Beatles, The Monkees i The Addams Family razem wzięci. Czwórka muzyków: Fangs, Shaggy, Spectra i Z wymiatali co noc od 1966 roku. A Finklestein był z nimi od samego początku. Wielu twierdzi, że był on prawdziwą Duszą Zespołu.

Przenieśmy się o 50 lat w przód, do roku 2016. Z, ostatni żyjący członek zespołu, ginie w katastrofie samolotu w drodze na rozdanie nagród Grammy. Tej nocy Finklestein dostaje telefon z propozycją koncertu The Deadbeats w miasteczku Wailing Heights. Na miejscu okazuje się, że jest to spokojna mieścina zamieszkana przez nietypowe potwory: wilkołaki-wegan, hipsterskie wampiry, śpiewające zombie i duchy płacące podatki.

Dziwnym zbiegiem okoliczności Frances ląduje w miejskim wiezieniu, gdzie tajemniczy współwięzień uczy go umiejętności opętania innych. Opuszczając swoją ziemską powłokę, wstępując w ciała mieszkańców Wailing Heights i wykorzystując ich umiejętności, Finklestein spróbuje wykaraskać się z tarapatów. (źródło: info producenta)

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Windows 7 i następne (32-bit nie wspierany)
 • procesor Dual-Core 1.6 GHz / 4 GB RAM
 • karta graficzna Nvidia GeForce 7600 GT / AMD X1650 XT
 • karta dźwiękowa
 • DirectX 9.0
 • 8 GB HDD

Walking dead, The

Producent: Telltale Games
Wydawca: Telltale Games
Polski wydawca: brak
Data premiery: 24 kwietnia 2012
Data premiery w Polsce: brak
Polska wersja: fanowskie spolszczenie
Nośnik: dystrybucja cyfrowa
Ograniczenie wiekowe: 18+
Rodzaj gry: survival horror


Zasoby:     

Let’s play – sezon 1

The Walking Dead to przygodówka stworzona przez amerykańskie studio Telltale Games, inspirowana podobnie zatytułowaną serią komiksów autorstwa Roberta Kirkmana, Charlie Adlarda i Cliffa Rathburna, która w Polsce jest znana jako Żywe trupy. Gra została dostosowana do kilku platform: PC, PS3, PS4, PS Vita, X360, XONE, iPada oraz iPhone. Zadebiutowała 24 kwietnia 2012 w dystrybucji cyfrowej pecetową wersją Episode 1; ostatnia część trafiła do sprzedaży 20 listopada tegoż roku. Od 7 sierpnia 2018 całość pierwszego sezonu jest dostępna na Nintendo Switch. Oto tytuły poszczególnych odcinków pierwszego sezonu gry:

 • Episode 1 – A New Day
 • Episode 2 – Starved For Help
 • Episode 3 – Long Road Ahead
 • Episode 4 – Around Every Corner
 • Episode 5 – No Time Left

Akcja The Walking Dead toczy się współcześnie w USA. Mieszkańcy Georgii są nękani dziwnymi atakami. Mnożą się przypadki pogryzień, a władze ostrzegają przed wałęsającymi się zwierzętami. Nikt na razie nie wie, że to początek inwazji zombie. Bohater gry, Lee Everett, jest uniwersyteckim wykładowcą skazanym za zabójstwo. Poznajemy go w momencie, gdy po procesie jest przewożony do więzienia. Podczas transportu policjant prowadzący radiowóz przez nieuwagę powoduje wypadek – samochód wypada z drogi, a Lee traci świadomość. Gdy ją odzyskuje, orientuje się, że okolica jest opanowana przez hordy nieumarłych. Teraz musi zrobić wszystko, by przetrwać.

Cechy gry:

 • sterowanie za pomocą klawiatury, gamepada
 • widok z perspektywy trzeciej osoby (TPP)
 • grafika 3D w czasie rzeczywistym
 • rozgrywka z naciskiem na eksplorację otoczenia i prowadzenie dialogów, które mają wpływ na przebieg zdarzeń
 • obecność elementów zręcznościowych i czynności wykonywanych na czas
 • regulowany poziom trudności rozgrywki (standardowy ze wskazówkami lub minimalny bez nich)
 • brak możliwości zapisu gry w dowolnym momencie – automatyczny zapis w wyznaczonych miejscach

Minimalne wymagania sprzętowe dla wersji PC:

 • Windows XP SP3/ Vista/ Win 7 z DirectX 9.0c (lub wyższym)
 • procesor Pentium IV 2 GHz (lub odpowiednik)
 • 2 GB pamięci RAM (4 GB dla Visty i Win 7)
 • karta graficzna ATI lub nVidia 512 MB
 • karta dźwiękowa wymagana
 • 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym
 • program nie wspiera zintegrowanych kart graficznych Intel

3 lipca 2013 roku Telltale Games wydało rozszerzenie pierwszego sezonu The Walking Dead, zatytułowane 400 Days (jego uruchomienie wymaga zainstalowanej wersji podstawowej gry). DLC oferuje dodatkowy rozdział, opowiadający o pierwszych czterystu dniach epidemii i wprowadza pięciu nowych bohaterów. Materiały do DLC:

17 grudnia 2013 wystartował drugi sezon The Walking Dead (PC, PS3, PS4, PS Vita, X360, XONE, iPad, iPhone, Android). Podobnie jak pierwszy składa się z pięciu  odcinków, z których ostatni ukazał się 26 sierpnia 2014:

 • Episode 1 – All That Remains
 • Episode 2 – A House Divided
 • Episode 3In Harm’s Way
 • Episode 4 - Amid The Ruins
 • Episode 5 – No Going Back

Materiały do drugiego sezonu gry:

23 lutego 2016 zadebiutowała The Walking Dead: Michonne, złożona z trzech epizodów mini-seria, opowiadająca historię wojowniczki Michonne. Materiały do gry:

20 grudnia 2016 wystartował trzeci sezon The Walking Dead: A New Frontier (PC, PS4, XONE). Materiały do trzeciego sezonu:

Kolekcja wszystkich 19 epizodów serii z ulepszoną grafiką pojawiła się 5 grudnia 2017 na Playstation 4 i Xbox One jako The Walking Dead: Collection.

14 sierpnia 2018 zadebiutował czwarty i ostatni sezon, zatytułowany The Walking Dead: The Final Season (PC, PS4, XONE). Od 13 września 2018 pierwszy epizod sezonu dostępny na Nintendo Switch. Materiały do czwartego sezonu:

Wanderer of Absu

Producent: Abusoft
Wydawca: Abusoft
Polski wydawca: Gambler
Data premiery: 1997
Data premiery w Polsce: 1997
Polska wersja: brak
Nośnik: wersja cyfrowa / CD
Ograniczenie wiekowe: brak
Rodzaj gry: fantastyka


Zasoby:     

Bardzo krótka, mystopodobna przygodówka stworzona przez dwóch Szwedów i udostępniana do bezpłatnego pobrania od roku 1997. W następnych latach twórcy ulepszali ją, tworząc kolejne wersje gry. Przygotowana na Windowsa. W Polsce gra została umieszczona na płycie magazynu Gambler nr 11/1997.

W grze wcielamy się w postać bezimiennego podróżnika, który musi wydostać się z magicznej krainy zwanej Absu. W tym celu badamy otoczenie, zbieramy przedmioty i rozwiązujemy zagadki inwentarzowe.

Cechy gry:

 • interfejs wskaż i kliknij
 • widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP)
 • brak opcji zapisu gry